Yaşadıklarımdan: 2015 Hedeflerim

2015 Hedeflerim


 

Ekim 2014’deki Cappadocia Ultratrail yarışından sonra uzun bir süre kendime hedef bulmaya çalıştım. 

Bu günlerde Serkan ve Sertan Girgin kardeşlerin 5 bölümde yayınladıkları, 336 km (200 mil) uzunluğunda ve 24.000 metreden fazla tırmanış yüksekliğine sahip Tor Des Geants yarışının raporlarını okudum ve çok etkilendim. İlk önce bir sene boyunca sadece buna çalışıp bu yarışı denemeyi düşünmüş olsam da sonradan pek akıllıca gelmedi. 

Dünyadaki belli başlı yarışların listesini ve kısa bilgilerini toplayıp bir tablo haline getirdim. Burada. İlk dikkatimi çeken şey ülkemizde hiç 50 km altı ve 3000 metreden fazla tırmanışlı, skyrunning denilen tarzda kısa mesafeli tırmanış yarışları ve 160 km üzeri (100 mil) patika yarışlarımızın olmaması idi. Bu sene ülkemizin ilk skyrunning yarışı Aladağlar'da organize ediliyor. Umarım devamı gelir. 

Bu tabloyu düzenlerken bazı bilgileri eksik girdim. Tamamladığımda güncellerim. Tabloyu incelerken zorluklarına göre bir formülasyon bulabilir miyim diye düşündüm. Önce mesafelerine göre sıraladım. Ancak kısa ama uzunlara göre daha zor yarışlar var. Toplam tırmanışlarına göre sıraladım. O da olmadı. Mesafesine toplam pozitif tırmanışın yüzde biri eklenerek bulunan katsayıya göre sıraladım. Bu sefer de süre limitleri kısa olan yarışlar sanki daha kolaymış gibi sıralandı. Sanırım bu işin en doğrusu, birinci olanların sürelerine göre ya da ortalama bitirebilme sürelerine göre sıralamak. Süre verilerinin hepsini henüz giremedim. Ama genel olarak baktığımızda, bu tablodaki yarışlar için düşünecek olursak TDG ve Spartathlon (36 saatlik cut-off'tan dolayı) en zorları gibi duruyor. Swiss Irontrail mesafe ve toplam kazanılan yükseklik olarak çok zor. Ancak cut-off süresi 64 saat olduğu için, kendinizi parçalamazsanız ve sabrederseniz bu zaman limiti içinde bitirilmemesi için bir neden yok gibi.  

TDG'yi Serkan-Sertan Girgin kardeşler, Spartathlon'u da Aykut Çelikbaş 2014 yılında başarı ile tamamladı. Bu tabloya bakınca ne kadar zor bir işi başardıkları açıkça görülüyor. Bu başarıları ile gerçekten ilham veriyorlar. Tekrar tekrar tebrik ediyorum. 

Gönlümdeki yarışı mantıklı bir şekilde bulabilmek için, yurt dışında çok sayıda farklı yarış koştukları için, bir süre Girgin kardeşlerin fikirlerini aldım ve çok uzun mesafeli bir yarışta koşabilmeyi istediğim için Alp Dağlarında geçen, 200 km uzunluğunda, 11.400 metre civarı toplam tırmanış yüksekliğine sahip, 64 saat süre limitli, Ağustos ayında Davos'ta koşulacak olan Swiss Irontrail’i kendime hedef olarak seçtim. Bu tarihe kadar da hem antrenman hem de tecrübe kazanmak için Nisan’da İznik Ultramaratonu’na 136 km, 2810 metre tırmanış) Haziran’da, yine Alp Dağlarında geçen, Zugspitz Ultratrail’e (100 km, 5400 metre tırmanış) katılmaya karar verdim. Amacım sadece bitirmek olacağından ikişer ay ara ile koşabileceğimi düşündüm. Önemli olan sakatlanmadan yarış günlerine ulaşmak. Umarım bitiş çizgisini görebilmeyi başarabilirim.


0 yorum:

Yorum Gönder