Yaşadıklarımdan: The Longest Night Run 60K

The Longest Night Run 60K


 Çekmeköy Ormanlarında Uzunetap'ın 20.12.2014 Cumartesi gecesi düzenlediği 60 km'lik (1462 mt toplam tırmanış) gece koşusuna katıldım. 

Koşucular ile birlikte bisikletlilerin de yarıştığı, oldukça kalabalık bir yarış organizasyonu oldu. AKUT'ta kontrol noktalarındaki destek hizmetlerini karşılayınca oldukça düzenli ve güvenli bir yarış oldu.

Kalabalıktan dolayı yarışın başlangıcında karanlığında etkisi ile tam bir kaos ortamı oldu. Özgür ve Tolga'yı kaybetmemeye çalıştım. Bir kilometre içinde toparlandık ve yüksek bir tempo ile koşmaya devam ettik.
Hızlı çıkış ve ilk kilometrelerin sürekli tırmanış şeklinde olması, yarışında otuzuncu kilometresinde etkisini gösterdi. Son zamanlardaki antrenman eksiğim ve oldukça çamurlu, yapışkan zeminin etkisi ile sol dizimin arkasındaki bağlarda çekme oldu. Bir süre yürüdüm ve Tolga ile Özgür'e beni bırakıp gitmelerini söyledim. Ama aceleleri olmadığını, bir miktar yürüyebileceklerini söylediler. Biraz zorlayarak da olsa koşmaya çalıştım. Zaman geçtikçe de acıya alıştım ve çok hissetmemeye başladım.
Çekme dolayısı ile çok hızlı koşamadım ama yavaş da değildik. Arkamızdan birisinin geldiğini görünce bir miktar hızlanmaya çalıştık ama benim dizim engel oldu. Daha sonra bizi yakalayan arkadaşı iki üç kere geçmemize rağmen son bölümlerde farkı açmayı başardı.
Tolga hedeflerinin sekiz saat altı olduğunu, biraz tempomuzu arttırmamız durumunda bu hedefe ulaşabileceğimizi söyledi. Arkamızdan da bir ışık daha görünce yaklaşık son beş kilometrelik bölümde var gücümüz ile koştuk. Bir ara hızımız o çamur ve patika şartlarına rağmen beş onbeş pace'e kadar inmiş.
60 km'yi 07:56 sürede Özgür, Tolga ve ben birlikte 5,6 ve 7. olarak bitirdik.

Bitiş noktasında arkamızdaki ışığın Bakiye ablaya ait olduğunu öğrendik. Işığını görünce fırlayıp gittiğimizi, dostlarımızın bildiği üslubu ile bize söyledi :)
Yarış bittiğinde sol dizimden dolayı yürüyemiyordum. On günde bol esnetme ve hafif joglar ile anca acısı geçti.
Bakalım 21 Mart'taki 50K''lık gece koşusunu ne kadar sürede bitireceğim.

0 yorum:

Yorum Gönder